National Council Commissions

Agricultural Policy Commission

Co-Chairmen

Dimitar Madjarov

Nikolay Momchilov

Members – Vladislav Mihailov, Georgi Vasilev, Nedyalko Kolaksazov, Rusi Nikolov, Yordan Gospodinov

Secretary – Valeriya Petrova

Higher Education and Science Commission

Co-Chairmen

Boyan Boychev

Borislav Velikov

Members – Bogdan Ougartchinsky, Dimitar Gishin, Mariya Kamenova, Violin Nenov

Secretary – Rossitsa Steliyanova

Tax and Social-Insurance Policy and Budget Commission

Co-Chairmen

Alexander Kerezov

Bozhidar Neychev

Members – Katia Kruncheva, Liubka Tsenova, Nikolay Slavchev, Rositsa Trichkova

Secretary – Dobrin Ivanov

Digitalization and Information technology Commission

Co-Chairmen

Kiril Zhelyazkov

Martin Bogdanov

Members – Boyan Boychev

Secretary – Zornitsa Kostadinova

European Programmes and Projects Commission

Co-Chairmen

Bozhidar Neychev

Mihail Boyadzhiev

Members – Borislav Kirov, Yordan Belovodski, Petya Milusheva, Peter Polileev, Poliksena Krastanova, Slavina Milenova, Violin Nenov

Secretary – Rossitsa Steliyanova

Energy Commission

Co-Chairmen

Boyko Nedyalkov

Kiril Boshov

Members – Bogdan Ougartchinsky, Boyan Karshakov, Boyan Paunov, Meglena Rusenova, Paula Naydenova, Sonya Nikolova-Kadieva

Secretary – Teodor Dechev

Health Services Commission

Co-Chairmen

Dr. Petya Georeva

Dr. Metodi Yankov

Members – Anatoli Kunev, Boyko Georgiev, Dr. Hristo Mazneykov, Dr. Kiril Karamfilov, Dr. Violeta Grudeva, Ljupcho Kochovski

Secretary – Dobrin Ivanov

Industrial Policy Commission

Co-Chairmen

Nikola Zikatanov

Daneta Zheleva

Members – Blagovesta Shineva, Dimiter Grishin, Ivan Revalski, Orlin Dimitrov, Hristo Ibushev, Hristo Iliev, Jordan Belovodski, Tzvetana Yankova

Secretary – Teodor Dechev

Capital Markets Commission

Co-Chairmen

Daneta Zheleva

Kiril Boshov

Members – Daniela Peeva, Georgi Bahnev, Iveta Kunova, Petko Krustev, Svetozar Abrashev, Stefan Petranov, Radoslava Maslarska, Vladislava Zgureva

Secretary – Sofia Argirova

Competitiveness and Innovations Commission

Co-Chairmen

Bozhidar Neychev

Bertram Rollman

Members – Bogdan Ougartchinsky, Boyko Nedyalkov, Jordan Belovodski, Ilze Atanasova, Kiril Zhelyazkov, Martin Bogdanov, Violin Nenov

Secretary – Rossitsa Steliyanova

Culture and Creative Industries Commission

Co-Chairmen

Vladislav Simeonov

Nikolay Doynov

Members – Boyko Nenov, Iskra Radeva, Todor Madolev

Secretary – Ilka Spasova

Small and Medium Size Enterprises Commission

Co-Chairmen

Eleonora Negulova

Kancho Stoychev

Members – Daniel Delchev, Dimitar Hristov, Hristo Lazarov, Plamen Grozdanov

Secretary – Valentina Radeva

Media Commission

Co-Chairmen

Kancho Stoychev

Milcho Bliznakov

Members – Alexander Alexandrov, Maria Atanasova, Teodora Radeva

Secretary – Valentina Radeva

International Cooperation Commission

Co-Chairmen

Boyko Nedyalkov

Stefan Chaykov

Members – Georgi Minchev, Ivo Rusev, Kiril Zhelyazkov, Pencho Buzov, Nikolay Doynov, Plamen Grozdanov

Secretary – Milena Angelova

Environment Commission

Co-Chairmen

Mariana Iteva

Rusi Nikolov

Members – Aleksey Kanchev, BorislavVelikov, Tacho Pashov

Secretary – Valiriya Petrova

Regional Policy Commission

Co-Chairmen

Mariana Iteva

Stefan Vasilev

Members – Anton Andonov, Blago Blagoev, Kiril Zhelyazkov, Nikolay Ivanov, Nikolay Kirov, Stefan Chaykov, Tzanko Milanov

Secretary – Valentina Radeva

Tripartite Cooperation Commission

Co-Chairmen

Stefan Vasilev

Hristo Iboushev

Members – Georgi Minchev, Kancho Stoychev, Nikolay Slavchev, Richard Alibegov, Stoicho Simov, Trifon Trifonov, Ianko Iankov, Tzanko Milanov

Secretary – Ivelin Zhelyazkov

Transport Commission

Co-Chairmen

Georgi Minchev

Svetoslav Stanulov

Members – Ivan Angelov, Ilze Atanasova, Kolio Doynov, Nikola Hristov, Jovko Jotsev, Plamen Prodanov, Тihomir Trifonov

Secretary – Hristiyan Hristov

Tourism Commission

Co-Chairmen

Kancho Stoychev

Milcho Bliznakov

Members – Dimitrina Goranova, Еlena Koseva, Zdravko Kostadinov, Polina Karastoyanova, Rumen Draganov, Siyka Kacarova, Haralambi Anchev

Secretary – Valentina Radeva

Services of General Interest Commission

Co-Chairmen

Borislav Velikov

Stefan Chaykov

Members – Deyan Daneshki, Mariana Iteva, Pavel Petrov, Radoslav Dimitrov

Secretary – Teodor Dechev

Human Resources, Demography and Vocational Education and Training Commission

Co-Chairmen

Bogdan Ougartchinsky

Boiko Nedyalkov

Members – Кalin Ionchev, Кolio Rainov, Kostadinka Markova, Krasimir Georgiev, Nadya Vasileva, Stoicho Simov, Tanio Tanev, Haralambi Anchev, Cvetana Yankova

Secretary – Rossitsa Steliyanova

Daily media monitoring

BICA in the media
Important economic and political topics

Topics from the media 01.03.2024 Archive

Top