Всички представителни организации на работодателите поставят като приоритет номер едно ускореното присъединяване на България към Еврозоната, Шенген и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Ние смятаме, че на тази цел трябва да бъдат подчинени останалите приоритети, защото вярваме, че това ще ускори икономическото ни развитие и ще подобри благосъстоянието на хората, което е крайната цел на всяко едно управление. Това заяви по време на конференцията на високо равнище “България по пътя към еврото” председателят на УС на АИКБ Васил Велев. Събитието се организира от Министерство на финансите, а целта му бе да бъдат обсъдени ползите за България от членство в Еврозоната.
Участници в събитието бяха президентът на Република България Румен Радев, премиерът Гълъб Донев, членове на българското правителство, вицепрезидентът на ЕК Валдис Домбровскис, високопоставени представители на европейски институции на българския частен и неправителствен сектор. Във форума участие взе и министъра на финансите на новоприсъединилата се към еврозоната от тази година Хърватия Марко Приморац, които споделиха опита на страните си.
"Трябва да се стремим да отложим само с половин година влизането в Еврозоната и да приемем еврото от 1 юли 2024 г. Приканваме политиците да консолидират позициите си и да направят това техен първи приоритет, какъвто е за бизнеса у нас. Това е целта, която трябва да се приеме и от следващия парламент. От решаващо значение е приемането не само на четирите закона, свързани с Еврозонота, но и 17-те с Националния план за възстановяване, които реформи имат отношение и към Шенген. Ние смятаме, че може и трябва да се стремим към критериите от Маастрихт, включително и дефицит от 3%. Това може да бъде постигнато, чрез по-таргетирана социална подкрепа, а не както сега се постъпва, отново под действието на популизма и липсата на достатъчно аргументирана позиция и използването на парламента за предизборно студио. Също така смятаме, че могат да се запазят и увеличат тези разходи на база събираемост, а не на база съкращаване на инвестиционни проекти", продължи с изказването си Васил Велев.
Българската индустрия е сред лидерите по ръст, а експортът ни е на първо място по ръст в Европейския съюз. Той е в размер на 94,5 млрд. лв., което отнесено към БВП е 58%, като 2/3 от него са към ЕС. Присъединяването към Еврозоната ще доведе до повишаване на кредитния рейтинг, до облекчаване на достъпа до финансиране, до отпадането на редица финансови разходи за превалутиране и такси, до поевтиняване на финансовия ресурс. Също така дава нов статут на държавите, покачва техните позиции в международните класации като привлекателност за инвестиции и това е също много важен фактор за ускоряване на растежа, допълни още Васил Велев.
По думите му към месец декември ръстът на възнагражденията в частния сектор е най-висок в ЕС и изпреварва ръста на инфлацията на годишна база - той е близо 18%, при инфлация под 17. Това дава основание на председателя на АИКБ да твърди, че българската икономика се развива сравнително добре. Затова са допринесли както сполучливото ѝ структуриране спрямо кризите, които са настъпили, така и програмите за компенсиране на високите цени на енергията, които са дали възможност на индустрията да бъде конкурентноспособна. Но ние продължаваме да сме последни по стандарт на живот в ЕС. С присъединяването ни към еврозоната догонващото ни развитие ще се ускори при равни други условия, спрямо това което имаме сега във валутен борд.