Лекарското съсловие и работодателите в сектора трябва да използват предизборната ситуация и да представят пред политическите партии, които имат шанс да влязат в парламента, позициите си за промяна на модела на здравеопазване в страната, като поискат от тях да поемат ангажимент в следващото управление за реализация на тази промяна. Това заяви Васил Велев, председател на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) на кръгла маса на тема „Кризите в българското здравеопазване – диагноза и лечение“. Дискусията бе организирана от Националното сдружение на частните болници, които са член на АИКБ.
„Дали това ще бъде реформа на реформата, смяна на модела, нова стратегия и пътна карта за реализация, но очевидно трябва по-глобално и цялостно да се преразгледат нещата и да се постигне съгласие за промяна“, заяви Велев. Той посочи, че ресурсът за здравеопазване не е достатъчен дори и в страни като Германия и САЩ, където средствата са в порядъци по-големи на глава от населението в сравнение с България.
Председателят на АИКБ припомни, че у нас здравната вноска всъщност не е 8%, а съотнесено към нетното възнаграждение е 10.2%. „Очевидно е, че тези средствата не са достатъчни, а здравната вноска не се плаща от всички. Безспорно трябва да се търсят допълнителни източници, може би все пак чрез доплащане от пациентите, а за тези, които нямат тази възможност – чрез обществени средства. Следователно е важно, този ограничен ресурс да се разходва ефективно и как да стане това, трябва да се коментира в публични дискусии“, заяви Васил Велев.
Прилагаме представените на кръглата маса презентации на д-р Николай Болтаджиев, председател на Националното сдружение на частните болници и на д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването.
Вижте и ПРЕССЪОБЩЕНИЕ от събитието.