Становище на АИКБ относно Рамкова позиция на РБ по Предложение за Директива на ЕП и на Съвета за подобряване на баланса между половете

АИКБ остро възразява срещу проекта на Рамкова позиция като настоява представените по-долу факти и аргументи да бъдат отразени в документа.

На 17.11.2016 г. бе приета Стратегия за развитие на капиталовите пазари в Република България, подкрепена единодушно от всички заинтересовани. Тя не предвижда задължителното въвеждане на минимално участие на по-слабо представения пол сред директорите без изпълнителни функции на дружествата, допуснати до борсова търговия. АИКБ напомня настоятелно в тази връзка, че през последните 10 г. се води дискусия по този въпрос в рамките на ЕС и винаги заключението е това участие да се насърчава посредством доброволни действия и разпространение на добри практики.

В условията на системен дефицит на човешки ресурси във все повече сектори, налагането на допълнителни ограничения върху подбора на кадри е тежко бреме за бизнеса. Освен това, подобно изискване, ако бъде наложено само на публичните дружества, ще ги постави в неравностойна, по-лоша позиция в сравнение с техните конкуренти, които не са листвани на борсата, тъй като ще ограничи излишно кръгът от потенциални мениджърски кадри. Това допълнително ще способства за отлив на дружества от борсата и е точно обратното на това, от което имаме нужда, за да изкараме повече компании в най-светлата част на икономиката.

Нещо повече: с измененията и допълненията на Закона за публичното предлагане на ценни книжа от 03.06.2016 г., чл.100н, ал.12, беше предвидено изрично изключение за малките и средните предприятия. За административните, управителните и надзорните органи на онези от тях, които са публични дружества, не се прилагат политиките относно възраст, пол, образование и професионален опит. Българските публични компании са основно средни и малки. От тази гледна точка, въвеждането на допълнителни ограничения е в противоречие и с Европейската цел за подобряване на конкурентоспособността на МСП, за насърчаване и подкрепа на тяхната дейност.

За АИКБ това е тревожен сигнал, че европейските институции не са си направили нужните изводи от Брекзит. Във връзка с това, АИКБ настоява Рамковата позиция на Република България да подкрепи единствено въвеждането на доброволни мерки и добри практики, а също и да бъде задължително обсъдена и съгласувана със Съвета за развитие на капиталовите пазари.

За повече информация вижте приложеното становище.

Daily media monitoring

BICA in the media
Important economic and political topics

Topics from the media 20.01.2025 Archive

Top