АИКБ с предложение за спешна промяна на районирането на България на ниво NUTS 2


АИКБ счита, че е необходима спешна промяна на районирането на България на ниво NUTS 2. Настоящият вариант на районите на планиране доказано причинява сериозен дисбаланс в икономическото развитие на Югозападния регион, поради неотговарящ на потребностите му интензитет на безвъзмездната финансова помощ, занижен от непропорционално високото спрямо средното за страната благосъстояние на София - град. Това е причината за сериозното икономическо изоставане на областите в този район, поставящи ги на едни от последните места по БВП на глава от населението, измерен по стандарт на покупателна способност (СПС) – дори зад пословично слабо развития Северозападен регион.

Предвид факта, че предстои през 2025 г. ЕК да представи своите предложения за Многогодишната финансова рамка за периода 2028 – 2034 г., както и с оглед на факта, че промени в класификацията NUTS направени през 2025 г. ще влязат в сила през 2027 г., АИКБ апелира към всички участници в процеса на вземането на решение да се ангажират незабавно с намирането на оптимален вариант, при който включването на София – град в районирането да бъде решено по начин, който да даде възможност на предприятията от всички нуждаещи се от насърчаване на икономическото развитие области да имат достъп до справедливо финансиране според техните реални нужди и достъп до безвъзмездната финансова помощ с интензитет, който да допринесе за балансирано насочване на инвестиционната подкрепа.

АИКБ разработи варианти за извеждане на нови райони, на база данни на НСИ за населението за 2021 г. и данни на Евростат за БВП на глава от населението, измерен по стандарт на покупателна способност (СПС) и среден БВП на глава от населението за ЕС-27 за 2021 г.

  1. Анализиране на районите на планиране (nuts 2) в Република България;

  2. Статистически данни от НСИ за населението по области и общини към 31.12021 г.;
  3. Статистически данни от Евростат за БВП на глава от населението, измерен по стандарт на покупателна способност за 2021 г., по области в страната.;
  4. Визуализация на Вариант 1;
  5. Визуализация на Вариант 2;
  6. Визуализация на Вариант 3;
  7. Визуализация на Вариант 4;
  8. Визуализация на Вариант 5.

Daily media monitoring

BICA in the media
Important economic and political topics

Topics from the media 01.11.2024 Archive

Top